8. januar 2010
Førsteholdet mod Jetsmark
Af Arne Matthiesen

De uaktuelle nyheder: Referat af førsteholdets kamp mod Jetsmark.

Efter de indledende dobbeltrunde i Skakligaen lå vi noget overraskende på 2. pladsen, kun et ½ point efter Brønshøj, der vandt hele 8-0 i 2.runde. Tredje runde bød på på et opgør med det unge og ambitiøse hold fra Jetsmark. Det var med bange anelser vi mødte op i Studenternes Hus. Dels fik vi en gevaldig øretæve i Jetsmark sidste år (1½-6½, av!) og dels var vi ramt af 3 afbud. Det skulle dog vise sig at reserverne var i fin form.

www.divisionsskak.dk kan man se mangt og meget om resultater, stillinger, partier, ratingberegninger osv. F.eks. kan kampens enkeltresultater ses her.

Reserverne først: Ole Alkærsig spillede sin trofaste lukkede variant mod Siciliansk. Ole stod vel lige eller en anelse bedre det meste af tiden, men valgte at gå ind i en trækgentagelse. Et fint resultat. BP spillede mod vores tidligere B-medlem Jacob Rathlev, som for kort tid siden scorede 5 af 5 ved European Club Cup. BP var i ukarakteristisk aggressivt humør. Direkte ud af åbningen spillede han g2-g4 for at åbne Jacobs kongestilling. Det gav dog ikke det ønskede resultat og BP måtte ud i et langstrakt forsvar. Omkring tidskontrollen afveg han dog en trækgentagelse, men tabte kort tid senere. Niels Danstrup fik til gengæld en fremragende debut på førsteholdet. Med sort ofrede han friskt en bonde og holdt modstanderens konge i centrum. Bjarke Jensen kunne ikke få brikkerne i spil og Niels kombinerede sig igennem. Forhåbentlig får vi partiet med vinderens kommentarer!

På midterbrætter slog vi fandt vi Lars Hansen, Bjarne Hansen og Søren Holst Nielsen. Søren spillede en meget afventende opstilling med sort og holdt sig på de bagerste 3 rækker. Partiets forløb tyder på tidnød mellem træk 30 og 40. Stefan ofrede mod Sørens kongestilling med uklare konsekvenser. Computervurderingen svinger frem og tilbage. Desværre begik Søren den sidste fejl og måtte ned. Bjarne Hansen fortsatte sine flotte stime og har nu 3 af 3. Mod Jetsmark spillede han et fint parti. Åbningen gav vist ikke det store, men Bjarne fik fat og til sidste kollapsede den sorte stilling. Pludselig var der udækkelig officersgevinst. Lars Hansen stod for dagens største sensation. I flot stil udspillede han Christian Kyndel Pedersen, der sidste år scorede GM norm i holdturneringen. Forhåbentlig får vi også det parti med vinderen kommentarer. Lars fik i øvrigt øget sit regelkendskab under partiet. Når man spiller med tillægstid skal man notere hele tiden - også selvom man har mindre end 5 minutter tilbage.

De to øverste brætter springer vi hurtigt over. De to landsholdsspillere fra Jetsmark viste sig at være "bedre på dagen" (og i det hele taget) end de to brødre Matthiesen.

Vi er nu rykket ned i midterfeltet men kan se fremad med optimisme. Ikke mindst fordi nedrykning virker yderst usandsynlig. Vi kan altså spille frigjort og se hvor langt det rækker.

 

  • Engelsk
  • Svensk
  • Tysk
  • Islandsk
  • Spansk
  • Fransk
  • russisk